Çocuk Gelişiminde Orta Kulak İltihabının Etkisi

50 defa okundu , kategorisinde, 16 Şub 2017 - 10:57 tarihinde yayınlandı
Çocuk Gelişiminde Orta Kulak İltihabının Etkisi

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi Uzman Yardımcısı Doçent Doktor Tamer Halioğlu, çocuklarda görülmesi durumunda gelişim sürecinde ciddi sorunlara yol açabilecek olan Orta Kulak İltihabı hakkında uyardı.

“Orta kulak iltihabı İşitmede %30-40 kayba yol açar. Eğer tedavi edilmez ise zamanla çocukta işitme kaybına ve buna bağlı olarak gelişim sorunlarına sebep olur.” diyerek durumun ciddiyetini belirtti.

Süreç Nasıl İşliyor

Orta kulaktaki ve dış ortamdaki hava basıncı Tuba Östaki denilen geniz ile ortak kulak arasında bulunan bir hava deliği sayesinde dengeleniyor. İşitme esnasında sesleri iç kulağa iletirken ve basıncı dengelerken, Tuba Östaki orta kulağın en büyük yardımcısıdır. Bu deliğin çalışmaması durumunda orta kulağa hava giriş çıkışı engellenir ve ortamdaki oksijeni tüketen hücreler, havasızlık sebebiyle ifrazat adı verilen bir tür sıvı üretmeye başlarlar. Bu iltihaplanma sonucunda ses iletiminde aksaklıklar ortaya çıkmaya başlar. Bu durum Orta Kulak İltihabı olarak bilinir.

Tekrarlaması halinde kalıcı olabilecek işitme kayıplarına yol açabilen bu rahatsızlık genellikle geniz eti ameliyatı ve kulak tüpü takılarak tedavi edilmeye çalışılır. Orta kulak iltihabından endişelenen anne ve babalar, çocuklarını hiç zaman geçirmeden bir doktora göstermeliler.

Haber Editörü : Tüm Yazıları
Yorum Yaz