Cumhurbaşkanı’na Hakaret Davası

59 defa okundu , kategorisinde, 16 Şub 2017 - 12:00 tarihinde yayınlandı
Cumhurbaşkanı’na Hakaret Davası

HDP’li iki vekiller Cumhurbaşkanı’na hakaret ettikleri gerekçesi ile dava açıldı. Söz konusu davada iki vekile beş yıl hapis cezası istendi. Söz konusu HDP’li vekil isimleri ise HDP Van Milletvekillerinden Tuğba Hezer Öztürk ve Lezgin Botan.

Yasam dokunulmazlığının kaldırılmasına dair Anayasa’da değişiklik yapılmasını öngören kanun Resmi Gazete ’de yayımlandı. Böylece kanun yürürlüğe girmiş oldu ve milletvekilleri hakkındaki dosyalar adliyelerde gündeme geldi, soruşturmalar sürüyor.

Van Milletvekili Botan 12 Ekim 2015’te bir konuşma yapmıştı. Botan, konuşmasında Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesini protesto ettiğini söylemişti. Bundan dolayı hakkında Van Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatmıştı. İddianame Van dördüncü Asliye Ceza Mahkemesince kabul edildi. Aynı şekilde Botan hakkında hazırlanan iddianamede Van üçüncü Asliye Ceza Mahkemesince kabul edildi.

İddianamede söz konusu vekillerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik sözleri ile aleni olarak Cumhurbaşkanı’na Hakaret suçu işlendiği açıklandı. Bu nedenle kişilerin beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istendi.

Hezer Hakkında önceden de açılmış iki dava mevcut

Hezer hakkında Van Cumhuriyet Başsavcı ’lığı daha önce hakkında yakalama kararı çıkartmıştı. Vekilin yurt dışında olduğu tespit edilmişti. Bu iki davanın sebebi ise Terör örgütünün propagandasını yapmak, ülke bütünlüğünü bozmak, kanunlara aykırı gösteri yürüyüşü düzenlemek, öldürülen

Haber Editörü : Tüm Yazıları
Yorum Yaz