Enosis’e Tepki

70 defa okundu , kategorisinde, 16 Şub 2017 - 11:41 tarihinde yayınlandı
Enosis’e Tepki

Güney Kıbrıs Rum yönetim Meclisi’nin okullarda ‘enosis kutlaması’ kararı aldı. Bu karar Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından sert tepki ile karşılandı.

Çözüm Çabası Sonuç Vermez

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Rum tarafına hakim olan zihniyetin, Ada’nın Türklerle ortak ortak olduğunu anlamadığı sürece Kıbrıs’ta yürütülen çözüm çabalarının sonuç vermeyeceğini söyledi. Kuzey Kıbrıs Başbakanı Özgürgün ise, Rum Meclisi’nin okullarda okutulması yönünde karar alınmış olan “1950 Enosis Referandumunun” Kıbrıs’ta yürütülen çözüm müzakerelerine ağır bir darbe olduğunu söyledi.

Enosis Plebisiti Nedir?

Enosis 1930’lu senelerde Kıbrıs adası Birleşik Krallık idaresinde bulunmaktaydı. O yıllarda da bu kavram adanın Yunanistan’ a bağlanması anlamında kullanılmaktaydı.

Plebisit, halka oylaması demektir. 1950’de Kıbrıs Rum Kesimi Yönetimi başına Başpiskopos Makarios’un gelmesi ile Enosis Referandumu yapılmıştır. Bu referandum ile Rum kesimin yüz doksan altısı Kıbrıs’ın Yunanistan’a bağlanması yönünde oy kullanmıştı. Bugünlerde Rum Meclisi Enosis Referandumunun yıldönümünün okullarda kutlanması yönünde karar aldı.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ise Rum lideri Nikos Anastasiadis’e bir çağrıda bulundu. Akıncı, açıklamasında söz konusu kararın iptal edilmesi gerektiği çağrısında bulundu.

Haber Editörü : Tüm Yazıları
Yorum Yaz