IMF Otomatik BES’in Tüketici Korumasında Yetersiz Kalabileceğini Belirtti

68 defa okundu , kategorisinde, 16 Şub 2017 - 10:35 tarihinde yayınlandı
IMF Otomatik BES’in Tüketici Korumasında Yetersiz Kalabileceğini Belirtti

IMF, 45 yaş altı hizmet verenler için çıkartılan otomatik katılımlı bireysel emeklilik sisteminin, tüketicilerin korunması açısından zafiyetler içerdiği uyarısını yaptı.

Uluslararası Para Fonu (IMF), 45 yaş altı hizmet verenler için çıkarılan otomatik katılımlı bireysel emeklilik sisteminin (BES), tüketicilerin korunması açısından zafiyetler içerdiği uyarısınını yaptı. Bu tespit, IMF’nin geçen gün yayınlanan 4. madde konsültasyon raporunda yer almıştı.

Tasarımlarında Eksiklikler Mevcut

Raporda, hizmet verenler için BES ayrı bir bölümde incelendi. Sistem için 2 aylık geçiş dönemi verildiği ve kalanlara çeşitli yardımcı ödemeler öngörüldüğünü bildiren raporda, kanunun gerçek bir adım olduğu söylendi. Buna karşılık sistemin yetersizlikleri de gündeme getirildi. Otomatik katılım sistemi için getirilen yasanın tüketici korumasını zayıflatan ve reformun ana hedefini olumsuz etkileyen yetersizlikler taşıdığı vurgulanan raporda, “Reformun, varlık yönetimi haricinde emeklilik hizmetlerinin periyodik alımları için bir kamu ihale kurulu oluşturmadığını, İşverenlerin, işçilerinin emeklilik planlarını seçerken, bireylerden daha bilgili olma ihtimallerinin düşük olduğu, SGK emeklilik primlerini tahsil etmeyeceğini, ortalama maliyetlerin minimize edildiği, sistem için gerekli olan yatırım danışmanlık kurulunun yönetiminin henüz belirlenmediği belirtildi. Yalnızca Türkiye’de kurulmuş olan şirketlerin ihalelere girmesine izin verildiği ve reformun tasarrufları yeteri kadar arttırmasının öngörülmediği de” bildirildi.

Haber Editörü : Tüm Yazıları
Yorum Yaz