İsrail Gizli Servisi’nden Basketbol Takımlarına Türkiye Yasağı

46 defa okundu , kategorisinde, 16 Şub 2017 - 12:25 tarihinde yayınlandı
İsrail Gizli Servisi’nden Basketbol Takımlarına Türkiye Yasağı

Şin Bet olarak bilinen İsrail gizli servisi Türkiye’de Gaziantep Basketbol ile yapılacak olan basketbol müsabakası için İroni Nahariya’ya güvenlik gerekçesini öne sürerek ülkeden çıkışına izin vermedi.

FIBA Avrupa Kupası’nda oynayan İroni Nahariya ile Gaziantep Basketbol arasında çeyrek final müsabakası yapılacak. Türkiye’de oynanacak maçın tarihi 22 Şubat. 8 Şubat’ta yapılan ilk maçı İsrail temsilcisi 96-75 kazanmıştı.

Riskli Bölge

Alman medya kuruluşu Deutsche Welle Türkçe’nin yaptığı habere göre İsrail iç istihbarat gizli servisi Şin Bet, İsrail temsilcisi İroni Nahariye basketbol takımına ülkeden çıkış izni vermedi. Habere göre bunun nedeni Gaziantep’in Suriye sınırına ve DAEŞ terör örgütünün kontrolünde bulundurduğu alanlara yakınlığı sebebiyle güvenlik konusunda risk taşıması.

İsrail Spor Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Bakanlığın Sözcüsü “Sorunu çözmek için elimizden geleni yapıyoruz” dedi ve karşılaşmanın daha güvenli bir bölgeye aktarılması konusunda Uluslararası Basketbol Federasyonu(FIBA)’ya başvuruda bulunduklarını bildirdi. Ayrıca Bakanlık Sözcüsü farklı çözüm arayışlarında olduklarını ve bu konuda Şin Bet ile irtibatı kesmediklerini belirtti.

Sorun Yaşayabilirler

Haberde ayrıca İsrail’de yaşanan bu tutum sebebiyle Ironi Nahariya’nın FIBA’nın izni olmadan müsabakaya gelmemesi halinde bu durumun İsrail’in uluslararası spor müsabakalarında sorun yaşayabileceğine neden olabileceğine de değinildi.

Haber Editörü : Tüm Yazıları
Yorum Yaz