Rusya’nın Denizdeki Tankları Kıyıya Çıktı!

63 defa okundu , kategorisinde, 16 Şub 2017 - 10:13 tarihinde yayınlandı
Rusya’nın Denizdeki Tankları Kıyıya Çıktı!

ABD ve diğer müttefiklerin sınır bölgesine asker yerleştirmesine sinirlenen Moskova, savaş gemisinden suya gönderilen tanklarla tatbikat yaptı. Gösterinin yapıldığı yerin Ukrayna civarına yakın olduğu söyleniyor. Soğuk Savaş’tan bu zamana kadar ilk defa ABD askerlerinin Rusya sınırına yaklaşmasıyla başlayan gerginlikte, Moskova denizde ve karada kullanabildiği tanklarıyla gösteri gerçekleştirdi. Ukrayna sınırına yakın olduğu söylenen sahilde yapılan tatbikatta, savaş gemisinden suya gönderilen tanklar denizde ilerleyip karaya çıkabiliyor. Görüntüleri Rusya Savunma Bakanlığı yayınladı. Hava haricinde her bölgede kullanılabilen Rusya’nın yeni nesil tankları, saatte 45 kilometre hıza ulaşabiliyor. Moskova, hem Ukrayna hem de NATO üyeleri ile son haftalarda gerginlik yaşıyor. Rusya başbakanı Vladimir Putin, geçen hafta hava kuvvetleri için savaşa hazır olma emrini vermişti.

Rusya, beklendiği üzere dev sevkiyata kızgın. Gerginliği başlatan konu ise, geçen senenin ortalarında İngiltere’nin Rusya sınırına asker göndereceğini bildirmesi olmuştu. Londra’nın savaş uçaklarının da içinde olduğu askeri donanımın Romanya ve Estonya’ya yerleşeceğini açıklaması üzerine, Putin NATO’ya karşılık vereceğini belirtmişti. Putin, Rusya ile kara sınırı olmayan ve Avrupa’nın ortasında bulunan Kaliningrad’a İskender füze ve S-300 sistemlerini kurmuştu. Rusya ayrıca Polonya sınırında da pek çok asker bulunduruyor.

ABD Askerleri Karadeniz Kıyısına Geldi

ABD tankları ile askerleri, dün Romanya’daki üsse yerleşti. Litvanya ve Polonya’dan sonra Romanya’ya gelen ABD askerleri, Karadeniz kıyısında bulunan Mihail Kogalniceanu Hava Üssün’deydi. Reuters haber ajansı, vagonlara aktarılmış birçok M1 Abrams ABD tankı ve askerlerinin ilk resimlerini paylaştı. 80’den fazla zırhlı araç ve tank ile neredeyse 4 bin ABD askeri, ocak ayının ortasından beri Avrupa’da bulunuyor. Avrupa’da 2 bin 800 kadar ABD silahı bulunuyor. Bu sayı içinde 87 Abrams M1A1 tank, 20 Paladin kundak motorlu obüs, çok sayıda zırhlı araç, 136 Bradley savaş Aracının da söyleniyor. NATO’nun diğer üyeleri Kanada, İngiltere ve Almanya da Avrupa’nın doğu bölgesine 1000’er asker yollamış durumda. Söz konusu birlikler, bu ay Polonya, Baltık ülkeleri, Romanya ve Bulgaristan’a yerleştirilecek. Batılı ülkeler, Rusya sınırında dev tatbikatlar gerçekleştirecek.

Haber Editörü : Tüm Yazıları
Yorum Yaz