Süt İzni Kullandığı Gerekçesiyle İşten Alınan Kadın, Açtığı Davayı Kazandı

54 defa okundu , kategorisinde, 16 Şub 2017 - 10:28 tarihinde yayınlandı
Süt İzni Kullandığı Gerekçesiyle İşten Alınan Kadın, Açtığı Davayı Kazandı

İzmir’de süt izni kullanan kadın hizmet verdiği banka tarafından yetersiz performans nedeniyle işten alındı. Ancak açtığı davanın olumlu sonuçlanmasıyla görevine tekrar iade edildi.

İzmir’de süt izni kullandığı zamanda hizmet verdiği banka tarafından yetersiz performans gerekçesiyle görevinden alınan ve açtığı dava neticesinde tekrar işine iade edilen Evla Fazlı, bu kararın hizmet veren tüm gebe anneler için emsal bir karar olduğunu belirtti.

Yeterli Performans Göstermediği İçin Görevinden Alındı

Özel bir bankada şube müdür yardımcısı olarak hizmet veren Evla Fazlı, haziran ayında hizmette bulunduğu bankada kendisi gibi süt izni olan 2 arkadaşıyla birlikte yetersiz performans gösterdiği sebebiyle görevden alındığını ve konuyu yargıya taşıdıklarını bildirdi. Bankada gebe olarak hizmet verdiği zamanda gebe arkadaşlarından birisinin özel gerekçelerine rağmen çok çalıştırıldığı için BİMER’e şikâyette bulunduğunu belirten Fazlı, durumu tespit etmek amacıyla bankaya müfettişin geldiğini söyledi.

Gebelik Boyunca Fazla Mesai Yapmaları Gerekiyormuş

Müfettişin kendilerini haklı gördüğü bildiren Fazlı, ” İşten çıkartılma nedeninin BİMER’e yapılan şikayet olduğunu anlattı. 1 hafta sonra müfettiş geldiğini, çalışma sürelerini istediklerini ve uzun bir araştırma yaptıklarını da belirten Fazlı, müfettişin yaptığı araştırmanın neticesinde kendilerini haklı bulduğunu söyledi. Ayrıca gebelik süresince fazla mesai yapmaları ve hafta sonu çalışmaları gerektiğini söylediğini de anlattı. Doğum iznine çıkmadan önce ve doğum izninden geldiğinde çok zor durumlarda kaldığını söyleyen Fazlı, sürekli dışarıda olmaları gerektiğini, karnının burnunda olduğunu, İzne ayrılmadan son gün bile çok fazla çalıştırdıklarını, normalde her 3 ayda bir performans ölçümlendiğini, ilk çeyreği kaçırdığını, bu sebeple 3 ay ölçümlenemeyeceğini, ölçümlenmeye yapacağı satışların diğer personele verildiğini, kendisinin karnesinin olmadığını, o süreç içerisinde sürekli aranarak niye satmıyorsun falan diye sorulduğunu, süt iznini akşam kullandığını, akşam süt izni için eve gittiğini, toplantı var diye geri çağrıldığını, iş anlamında sürekli psikolojik baskı olduğunu, 15 Şubat tarihinden 24 Haziran’a kadar performansının ölçümlenemediğini ve kendisi için performansın yetersiz denilip işten çıkartıldığını” da söyledi.

Haber Editörü : Tüm Yazıları
Yorum Yaz