Tapuda Damga Vergisi İndirimi Müjdesi

62 defa okundu , kategorisinde, 16 Şub 2017 - 10:25 tarihinde yayınlandı
Tapuda Damga Vergisi İndirimi Müjdesi

Vergi indirimi ve KDV istisnası gibi birçok değişikliği sunan yeni vergi düzenlemesi duyuruldu. Maliye Bakanlığı, tapu konusunda yetki almaya ilişkin yasa teklifini, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’na sundu. Teklif ile önerilen düzenlemeler, inşaat sektörünü de kapsıyor. Maliye Bakanlığı, teklif ile tapu harçlarında farklılığa gitme yetkisi alıyor. Yabancı kişilere konut ve işyeri satışında KDV istisnası getiriliyor. Yeni düzenleme ile emlak vergisine tabi değerler ile değer tespit komisyonlarının yapısı da değiştiriliyor.

İndirim Neleri Kapsıyor?

Damga vergisi, özellikle inşaat sektörü için önemli bir maliyet teşkil ediyor. Yeni düzenleme ile damga vergisi oranında indirim yapılacak ve bu sayede hem mükellefler hem de konut ve işyeri satın alan vatandaşlar, damga vergisi yükünden kurtulacak. Tapu harcı oranlarındaki düzenleme ile damga vergisi oranları da farklılaşacak.

Yapılacak yeni düzenlemeler ile ekonominin lokomotifi olarak görülen inşaat sektöründe sürdürülebilir bir canlılık ve dinamizm oluşturulması, ülkenin kalkınmasına ve büyümesine katkı sağlanması amaçlanıyor. Düzenlemenin konut taleplerini tetiklemesi ve satışları artırması bekleniyor.

 

Haber Editörü : Tüm Yazıları
Yorum Yaz