Turist Girişi Sağlayan Seyahat Acentelerine 6 Bin Dolar Destek

51 defa okundu , kategorisinde, 16 Şub 2017 - 10:22 tarihinde yayınlandı
Turist Girişi Sağlayan Seyahat Acentelerine 6 Bin Dolar Destek

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ‘ülkemize turist getiren (A) grubu seyahat acentelerine destek sağlanması hakkında kararın uygulama usul ve esaslarına dair tebliği’ Resmi Gazete’de yayımlandı ve Ocak ayı itibariyle yürürlüğe girdi. Tebliğe göre, Türkiye’ye turist girişi sağlayan acenteler, yaptıkları uçak seferi başına altı bin dolar destek alacak. Uygulama 1 Ocak-31 Aralık 2017 tarihleri arasında geçerli olacak. Yayınlanan tebliğ ile turizm sektörünün uluslararası rekabet gücünün korunması amaçlanıyor.

Uygulama Esasları Nelerdir?

Antalya Gazipaşa-Alanya, Antalya, Muğla Dalaman, Muğla Milas-Bodrum, İzmir Adnan Menderes, Kütahya Zafer, Trabzon, Denizli Çardak, Isparta Süleyman Demirel, Eskişehir Hasan Polatkan, Ordu Giresun ve Samsun Çarşamba havalimanlarına en az 100 turist getiren acenteler, destekten yararlanabiliyor. Bu havalimanlarına İran’dan aktarmalı olarak kapalı turist grupları getiren ya da tek bir uçuş içerisinde birden fazla havalimanına turist getiren acenteler de destekten yararlanabilecek.

Kapsam Dışı Kalan Durumlar

Hac, umre ve benzeri turizm dışı organizasyonlar nedeniyle gerçekleştirilen uçak seferleri bu destek kapsamı dışında kalacak. Destekten yararlanılabilmesi için bir uçakta aynı acenteye ait en az 11 yolcu olması gerekiyor.

Haber Editörü : Tüm Yazıları
Yorum Yaz